woman, jogging, running-2592247.jpg

Futás vagy gyógyszerek a depresszió ellen?

A futóterápia vetekszik az antidepresszáns gyógyszerekkel a depresszió és a szorongás kezelésében – derül ki egy új tanulmány eredményeiből. A futás azonban nagyobb fizikai egészségügyi előnyöket biztosít, míg a gyógyszeres kezeléssel nagyobb a terápia betartása. Az eredményeket az Európai Neuropszichofarmakológiai Kollégium (ECNP) kongresszusán mutatták be, és nemrég a Journal of Affective Disorders című folyóiratban publikálták.

Mindkét beavatkozás nagyjából ugyanolyan mértékben segített a depressziós tüneteken. A gyógyszeres kezelés azonban általában rosszabb hatással volt a testsúlyra, a pulzusszám-variabilitásra és a vérnyomásra, míg a futóterápia jó hatást gyakorolt az általános fittségre és a pulzusszámra is.

A kutatás limitációi

Korábbi kutatások azt sugallják, hogy a sportolásnak az antidepresszánsokkal egyenértékű terápiás hatása lehet, de a fizikai egészségre gyakorolt hatásukat kevéssé vizsgálták pszichiátriai betegeknél.

A depressziós és szorongásos zavarok a mentális és a fizikai egészséget egyaránt veszélyeztetve hatalmas szenvedést okoznak, és a hatékony kezelésekre sürgető szükség van. Bár az antidepresszáns gyógyszeres kezelés a pszichoterápia mellett standard első vonalbeli kezelésnek számít, a gyógyszerek nem mindenki számára hatékonyak, és gyakran mellékhatásokkal járnak.

A Mood Treatment with Antidepressant or Running (MOTAR) tanulmány egy részben randomizált vizsgálat volt depresszióban és/vagy szorongásos zavarban szenvedő felnőttek körében. A 16 hetes intervenciós vizsgálatban 141 depressziós és/vagy szorongásos beteg vett részt. Az átlagéletkor 38,2 év volt, és 58%-uk nő volt. A résztvevők választhattak a kezelés közül: 16 hetes kezelés a szelektív szerotonin visszavétel gátló (SSRI) gyógyszer vagy 16 hetes csoportos futóterápia.

Azokat a betegeket, akiknek nem volt határozott preferenciájuk a kezelés elosztásával kapcsolatban, véletlenszerűen vagy antidepresszáns gyógyszeres kezeléshez, vagy futóterápiához rendelték, míg azokat, akik nem voltak hajlandóak a randomizálásra, az általuk preferált beavatkozáshoz rendelték.

A futóterápia 16 héten át tartó, felügyelt 45 perces szabadtéri futóedzésekből állt, a célként kitűzött heti két-három alkalomig Centers for Disease Control (CDC) ajánlásainak megfelelően.

woman, running, run-1822459.jpg
Változások a testi egészségben

A kutatók megjegyzik, hogy a futóterápiás csoport kedvezőbb fizikai egészségi állapotbeli változásai a futóterápiás csoport nagyobb mértékű javulásának, de az antidepresszáns csoportban észlelt esetleges romlásának is köszönhetők.

Az antidepresszánsok általában biztonságosak és hatékonyak, és a legtöbb embernél működnek. A kezeletlen depresszió rosszabb eredményekhez vezet, ezért az antidepresszánsok általában jó választásnak számítanak. Mindazonáltal bővíteni kell a kezelési arzenált, mivel nem minden beteg reagál az antidepresszánsokra, vagy nem minden beteg hajlandó szedni azokat.

A tanulmány eredményei azt sugallják, hogy a mozgásterápia bevezetését sokkal komolyabban kellene venni, mivel ez jó, sőt talán még jobb választás is lehet egyes betegek számára. Sajnos, tapasztalatom szerint a mozgással szemben sok esetben komoly ellenállást mutatnak a páciensek. Vannak, akiknek egyszerűbb bevenni a gyógyszert.

A szerzők egyik javaslata, hogy a futóterápiát ki lehetne próbálni az antidepresszánsokkal való kezelés előtt, ha a betegek jobban kedvelik a testmozgást, és be tudják tartani azt. Az eredmények azt is sugallják, hogy a fizikai aktivitás növelést ötvözni kellene az antidepresszáns gyógyszeres kezeléssel. (Magam ezt folyamatosan javaslom a pácienseimnek.)

A fő üzenet, hogy a depresszió/szorongás kezelésénél a futás egy hasznos alternatíva, amelyet egyénenként kell mérlegelni a gyógyszeres terápia mellett, vagy ahelyett. De minden kezelés hasznosabb, mint a kezeletlen betegség!!

Scroll to Top