Rövid kaland – hosszadalmas szenvedés 2.

Az SZTB-k (szexuális úton terjedő betegségek) mindmáig a leggyakoribb betegségek közé tartoznak, amelyek súlyos egészségügyi terhet jelentenek és hosszan tartó szövődményként komoly problémák léphetnek fel. A cikk első részében bemutatásra kerültek a fontossabb általános tudnivalók, ebben a részben pedig a leggyakoribb SZTB-ket tekintjük át.

Bakteriális hüvelygyulladás
A bakteriális hüvelygyulladás a hüvelyi folyás leggyakoribb oka: a hüvely normál baktérium-flóráját alkotó tejsavbaktériumokat más baktériumok váltják fel. Előfordulását 10-40% közöttinek tartják, de a fertőzött nők kb. fele nem jelez problémát. A bakteriális hüvelygyulladás veszélye a normál hüvelybaktériumok károsodása és több szexuális partner esetén nagyobb. Tünetei: homogén, fehér, nem gyulladásos jellegű váladék, amely a hüvely falát beborítja.

Hüvelygomba
A hüvelygyulladás leggyakoribb oka a candida nevű sarjadzógomba. Panaszok: a szemérem-ajkak duzzadtak, pirosak, égő és viszkető érzés, sűrű és fehér túrószerű folyás észlelhető. Leggyakrabban fertőzött bőr érintkezése útján terjed a kór, de a nemi együttlét kapcsán a sarjadzógombát tartalmazó gyulladásos váladék, lepedék révén is megtörténhet a fertőzés, illetve az ondóban is megtalálható a gomba. Férfiaknál a húgycső vagy a makk gyulladása tapasztalható, sokszor a makk környékén látható piros foltok jelzik a fertőzést. Gombás fertőzésre hajlamosíthat az immunrendszer gyengülése (betegség, kimerültség, stressz), fogamzásgátló tabletták, amelyek megváltoztatják a hüvely vegyhatását, így segítik a gombák szaporodását. Az uszodák klórtartalma a normál hüvelybaktériumok kiölésével okoz egyensúly eltolódást, és így vezet a gomba elszaporodásához. Ugyanezt teszi az antibiotikum kezelés is. Gombaellenes kezelés során fontos a párt együttesen kezelni, és az újrafertőzés kivédésére az óvszer használata elengedhetetlen.

Szifilisz

A szifilisz az egyik legrégebben ismert nemi betegség. Csak közvetlenül nemi érintkezés (anális és vaginális közösülés) útján terjed, emellett méhen belül is terjedhet anyáról magzatra.

Első szakasz: A behatoló kórokozó 1-3 hét után okozza az első tüneteket. Legtöbbször egy darab, fájdalmatlan fekély alakul ki a nemi szerveken, és megnagyobbodnak az ágyéki nyirokcsomók. A fekély és a nyirokcsomó duzzanat kb. egy hónap múlva minden kezelés nélkül elmúlik, de a betegség ettől még nem gyógyul meg, a kórokozó a szervezetben a vér és nyirokerek útján szétterjed, és a későbbiekben további tüneteket okoz.

Második szakasz: 2-3 hónappal a fertőzés után kezdődik, test szerte vöröses, nem viszkető kiütések jelennek meg. Szem és májgyulladás, nyirokcsomó duzzanat is előfordulhat. Ezek a tünetek is kezelés nélkül gyógyulhatnak, de fennállhatnak évekig is, vagy újra és újra fellángolnak.

Harmadik szakasz: 10-20 évvel a fertőződés után jelennek meg a már kezelhetetlen szív és érrendszeri elváltozások, bőr és nyálkahártyák fekélyei, és központi idegrendszeri tünetek. A harmadik szakaszban lévő szifiliszes fertőzés jelenleg nagyon ritka.

Gonorrhea
A betegség közösülés útján, ritkán orális közösüléssel is terjed. Terjedhet a szülés során anyáról gyermekre. Más úton nem terjed. A gonorrhoeára is jellemző, hogy az ezzel fertőzött beteg sokkal könnyebben elkap más nemi betegségeket – pl. HIV/AIDS és szifilisz.

A baktérium általában először a húgycső gyulladását okozza. Ez a férfiaknál fájdalmas (viszkető, égő) vizeléssel jár, a húgycsőből fehéres váladék ürül. A fertőzött férfiak 25%-a nem betegszik meg, ők tünetmentesen hordozzák a baktériumot, viszont fertőznek! Nőknél a húgycsőgyulladás tünetei szintén a fájdalom és a váladékozás, viszont a nők 50%-ánál semmilyen tünet nem jelentkezik. Ők is tünetmentesen fertőznek, legtöbbször nem is tudják magukról, hogy betegek.

Chlamydia

Különösen gyakori fertőzés a nemi életet élő fiatal nőkben. Ennek oka a fertőzést okozó baktérium alattomossága. Az akkut fertőzés tünetei enyhék, gyakran fel sem ismerhetők. Ezután a baktérium a nők belső nemi szerveiben megbújik, és súlyos következményeket okozhat. A chlamydia csak emberről-emberre terjed, gazdaszervezeten kívül életképtelen, ezért a nemi élet kiemelt jelentőségű a fertőzésben. A férfiaknál húgycsőgyulladást, égő érzést, fájdalmas, nehezített vizelést, váladékozást okozhat. A fertőzött nők sokszor panaszmentesek, a hüvelyi folyás észlelhető ugyan, de sokszor ennek nem tulajdonítanak jelentősséget. A fő elváltozás a gennyes méhnyak gyulladás, amely a petevezetékre is ráterjedhet, ennek elzáródásáért a nők 25%-ban ez a baktérium a felelős. Ily módon a női meddőség leggyakoribb oka a chlamydia. Fertőzött nők terhességében koraszülést, az újszülöttekben kötőhártya-gyulladást és tüdőgyulladást okozhat.

Nemi szervi herpesz vírus
A herpesz vírus nemi szerveket megbetegítő fertőzése, amely általában több szakaszban zajlik. Az 1. fertőzés után 4 nappal égő érzést követően apró hólyagocskák jelennek meg, a férfiaknál a fityma belső részén, ritkábban a makkon és a húgycsőben, nőknél a nagyajkakon, ritkábban a méhszájon. A hólyagocskák szaporodnak és terjednek, majd kifakadnak, fájdalmas sérülékeny alapot hagyva hátra. Általános betegség tünetek: láz, izomfájdalom és gyengeség is felléphet, valamint a környéki nyirokcsomók megnagyobbodnak. Az első fertőzés gyógyulását követően a tünetek gyakran kiújulnak, általában enyhébbek és gyorsabban múlnak, mint az 1. fertőzéskor. A betegség azonban számos nő szexuális életét megkeseríti, tartós szexuális zavarokat okozhat. Szerencsére, jelenleg már léteznek vírusokra is ható szerek.

Human papilloma vírus (HPV)

A HPV az igen gyors terjedésének köszönhetően ma a leggyakoribb, vírus által okozott SZTB. Elsősorban szexuális úton terjed, de akár bőrkontaktussal is, és a szexuális együttlét minden formája lehet a fertőzés útja. Kiemelt jelentőségű a 16-os és a 18-as típusú fertőzés, mivel ez hozható kapcsolatba rákos megbetegedések kialakulásával. Elsősorban a méhnyakrák a veszélyeztető kimenetel, de a férfiakra is kockázatot jelent. Az óvszer részleges védelmet biztosít, így alkalmazásával csökkenthető a rákos megbetegedések kockázata.

A statisztikák szerint a HPV-vel való megfertőződés esélyét növelik: a szexuális élet megkezdése 18 éves kor előtt, a partnerek gyakori váltogatása, más SZTB fertőzések stimuláló hatása (HIV/AIDS, szifilisz, chlamydia), és összefüggés mutatkozik a szexuális szokásokkal is. A fentiek mellett kisebb számban, de szintén nagy fontosságú fertőződési lehetőség, hogy a fertőzött anya átadhatja a vírust a gyermekének a szülés folyamán.

Megelőzési módszerek
A veszélyeztetett személyek által alkalmazható eszközök:

  1. Védőoltások néhány esetben (pl. HPV-nél) rendelkezésre állnak.
  2. Óvszer (1): a férfiak által használt óvszer folyamatos és korrekt alkalmazása esetén rendkívül hatékony az SZTB-k elleni védekezésben. A HIV/AIDS fertőzött egyének partnere 80%-kal kevésbé fertőződött meg a vírussal, ha rendszeresen gumióvszert használt a pár. Hasonlóan véd az egyéb SZTB-kel (pl. chlamydia, gonorrhea, trichomoniasis) szemben is. Az óvszerhasználat HSV-2 vírus fertőzés veszélyét is csökkenti, de erre még kevés bizonyíték van. Csökkentheti a HPV-hez kapcsolódó betegségek (nemi szervi szemölcs és méhnyak rák) kockázatát is. Ezek a védőhatások a latex gumióvszer esetén egyértelműek, mert a „természetes” anyagú óvszeren a vírusok képesek áthatolni. Az SZTB-k hatékony megelőzéséhez az óvszert a következő módon kell használni.
  3. Óvszer (2):
    • Minden szexuális aktusnál (orális, vaginális és anális) új óvszert kell használni.
    • A kibontásnál és felhelyezéskor meg kell óvni a sérüléstől.
    • Az óvszert a merev péniszre kell felhelyezni mielőtt bármilyen szexuális érintkezés (orális, vaginális és anális) történne.
    • Csak vízbázisú síkosítót célszerű használni, mert az olaj alapú termékek gyengítik az óvszert.
    • Biztosítani kell a megfelelő síkosítást, mert e nélkül az óvszert sérülhet.
    • Anális és vaginális közösüléskor figyelni kel, hogy az óvszer ne csússzon le az aktus közben vagy után – még a pénisz merev állapotában kell lehúzni.
Scroll to Top