Karantén gyerekekkel

Az egyik ilyen, hogy A kijárási korlátozás kapcsán felgyűlt tapasztalatok értékelése során számos trend kirajzolódott. a kapcsolati és a lelki problémák előfordulása fokozott olyan családoknál, ahol kisgyermek(ek) vannak. További nehezítő tényező ilyen esetben, ha a gyermek iskoláskorú. Ilyenkor a szülők feladatai hatványozódnak, mert a saját home office munkájuk mellett kisebb gyerekeknél részben pedagógusi feladatokat is el kell látniuk.

A felnőttek lelki krízise adódhat a vírustól való félelemből és a korlátozó intézkedésekhez kapcsolódó változásokból egyaránt – ld. mentális egészség megőrzése és home office szabályok. Az otthoni teendők az esetleges kezdeti hiedelmek ellenére inkább megsokszorozódtak, mivel a gyerekek felügyelete jelenleg 24 órás elfoglaltság. Ráadásul, a lelki nyomás őket is érinti. Egyrészt, mert megérzik a szülők félelmeit és bizonytalanságát, másrészt az információk többé-kevésbé hozzájuk is eljutnak. Félhetnek a megbetegedéstől, félthetik a szülőket és a mozgási korlátozottságot ők még nehezebben viselik.

Mit tehetünk a gyerekek érdekében és a családi feszültségek csökkentéséért?

  1. A gyermekeknek az életkoruknak megfelelően folyamatosan kell információt adni a helyzetről. Ne ragasszuk rájuk a saját szorongásainkat, próbáljunk biztonságot teremteni számukra.
  2. Krízisben a gyerekek többszörösen igénylik a szüleik közelségét, csináljunk közös programot – pl. társasjáték, beszélgetések stb.
  3. Az ő idejüket is határozottan osszuk be, legyen meg az „iskolaidő”, a tanulás és a játék. A tanulás helye egy erre kialakított része legyen a lakásnak. A tevékenységeik térben és időben különüljenek el.
  4. Keressük a lehetőséget, hogy ki tudják fejezni az érzéseiket, mert ez megkönnyíti, hogy ne alakuljanak át a szorongások tartós problémává. Kicsiknél ennek eszköze lehet pl. a rajz és más kreatív tevékenység, nagyobbaknál a beszélgetés.
  5. Társas igényeiket engedjük akár online módon kiélni, hiszen nekik ez sokszorosan fontos. Ugyanakkor megfelelő kereteket itt is jelöljünk ki az időtartamra, és fokozottan figyeljünk a digitális világ lehetséges veszélyeire.

Mindenképpen biztosítsunk teret a mozgásigényüknek a lehetőségekhez képest!

Scroll to Top